Aralia Mandżurska
Aralia mandżurska ma niezwykle korzystny wpływ na skórę, doskonale aktywując jej metabolizm oraz zapewniając bardzo wysoką skuteczność ochrony przed wszelkimi możliwymi czynnikami zewnętrznymi. Swoje wspaniałe właściwości Aralia mandżurska zawdzięcza m.in olejkom eterycznym, które mają bardzo silny wpływ budowę bariery ochronnej, a także dostarczają wielu witamin i innych składników odżywczych. Występuje ona w wielu azjatyckich kosmetykach naturalnych do pielęgnacji skóry.
Inne nazwy: dzięgława, bluszczownik.
Drzewo lub krzew występujący w daleko-wschodnich rejonach Rosji, Chinach i północnej Korei.
W lecznictwie azjatyckim korzenie aralii stosuje się jako środki pobudzające, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Amerykańskie pokrewne gatunki Aralia nudicaulis, A. racemosa i A. spinosa używane są przy przeziębieniach nerwobólach i jako leki pobudzające.
W lecznictwie oficjalnym stosowany jest korzeń aralii mandżurskiej zebrany z roślin pięcioletnich. Surowiec zawiera aralozydy A, B, C, D, E – pochodne kwasu oleanolowego o działaniu pobudzającym ośrodkowy układ nerwowy.
Wyciągi z korzenia wpływają na zwiększenie zdolności przystosowawczych organizmu. Dzięki temu zwiększona jest jego wydolność fizyczna i umysłowa przy zmniejszonej wrażliwości na czynniki stresowe. Wyciągi działają rozkurczowo na mięśnie gładkie, tonizująco na układ krążenia i normalizują ciśnienie krwi.
Preparaty z korzenia aralii zalecane są w stanach łagodnych depresji, obniżonym ciśnieniu krwi i zmniejszonej odporności organizmu.
Wyciągi bezalkoholowe służą do wyrobu napoju o działaniu tonizującym i orzeźwiającym zbliżonym do działaniu Coca-coli.