mydlnica lekarska

Dodano - piątek, 27 października, 2017 | Kategoria: Składniki aktywne

Posiada wysokie stężenie saponin, dlatego też, wcześniej stosowany był jako łagodny detergent. Wywołuje bogatą pianę, ale również ma korzystny wpływ na skórę i włosy. Pomaga jednocześnie głęboko oczyszczać skórę, nie uszkadzając jej naturalnej bariery ochronnej, nawilżają i zmiękczają. Korzenie mydlnicy lekarskiej są bogate w kwas askorbinowy, który stymuluje syntezę kolagenu, regeneruje i odmładza skórę.

Stosowany jest w bardzo wielu kosmetykach naturalnych, jako składnik wywołujący pianę i delikatnie myjący.

Pochodzenie: Zachodnia Syberia

Mydlnica lekarska może być stosowana na wiele sposobów:

Odwar
Najlepszym sposobem na zrobienie odwaru z korzenia mydlnicy lekarskiej jest namoczenie 4 łyżek stołowych suszonego korzenia (lub 2 łyżek stołowych drobno pokrojonego świeżego korzenia) w litrze zimnej wody przez około 5 godzin. Następnie to wszystko podgrzać i gotować na wolnym ogniu przez 10 minut. Zaleca się spożywanie 1 raz dziennie po min pół szklanki.
Korzeń mydlnicy (suszony) można zakupić w aptece lub sklepie zielarskim.

Płukanka z mydlnicy
Przepis; należy 2 łyżki korzenia mydlnicy lekarskiej zalać 2 szklankami wody. Następnie gotujemy wywar około 5-10 minut, przecedzamy, studzimy i płuczemy nim dokładnie skórę głowy i/lub włosy. Efekt jest bardzo pozytywny. Dlaczego? Otóż skóra głowy rzeczywiście wolniej się przetłuszcza. Włosy są lekko sztywne, ładnie odbite od nasady i bardzo puszyste. Dzięki temu jest ich wizualnie więcej, a kucyk jest grubszy. Nie polecam stosować jej po każdym myciu (chyba, że na samą skórę głowy), bo na dłuższą metę może włosy nieco przesuszyć.

Szampon z mydlnicy
Przepis; należy ugotować wywar z łyżek korzenia mydlnicy lekarskiej i zalać 1 szklanką wody. Dla lepszego efektu mycia możemy dodać do niego (po wystudzeniu) np. żółtko, miód, sok z cytryny, półprodukty, glinkę lub inne zioła (dopasowane do naszych włosów np. siemię lniane lub lipa – jeśli mamy suche włosy; skrzyp, pokrzywa, tatarak – przy problemie z wypadaniem, rumianek – dla blondynek itd). Dla zapachu dodajemy kilka kropel olejku eterycznego (np. rozmarynowego, lawendowego czy grejpfrutowego). Szampon stosujemy trochę inaczej niż taki zwykły (bo ten nie się prawie nie pieni) – polewamy nim dokładnie suche włosy i skórę głowy, masujemy chwilę i zostawiamy na min. 5 minut. Potem dokładnie spłukujemy wodą.

Żel do przemywania twarzy
Przepis; należy wymieszać wyciąg z korzenia mydlnicy lekarskiej, korzenia prawoślazu, owsa, ziela nostrzyka, kwiatostanu lipy. Odstawić na 15 min, po wystygnięciu delikatnie przemywać twarz i dekolt wacikiem maczanym w wywarze. Dzięki obecności wyciągów z ziół powszechnie stosowanych w fitoterapii cery suchej i wrażliwej, działa oczyszczająco, osłaniająco i wygładzająco.