kwas hialuronowy

Dodano - niedziela, 29 października, 2017 | Kategoria: Składniki aktywne

Kwas hialuronowy (Hyaluronic Acid ) jest naturalnym polisacharydem, który poprzez wielokrotne powiększenie objętość cząsteczek związuje wodę w skórze, podnosząc jej wilgotność. W przypadku stosowania w produktach kosmetycznych, kwas hialuronowy, pomaga normalizować hydro balans skóry, poprawia jej zdolność do zatrzymywania wody. To z kolei w sposób kompleksowy działa przeciw starzeniowo i wykazuje właściwości regenerujące. Kwas hialuronowy zwiększa również aktywność innych substancji czynnych zawartych w kosmetykach.

 

Jeden z najważniejszych składników kosmetyków, choć jeszcze kilkanaście lat temu jego nazwa nie pojawiała się w INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients). Dziś nie wyobrażamy sobie skutecznego kremu nawilżającego bez jego obecności.

 

 

 

Kwas hialuronowy – cóż to takiego ?
HA to związek chemiczny, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Znajduje się niemal w każdym skrawku naszego ciała, jednak to skóra skupia największe jego ilości, bo aż 56%. Kwas hialuronowy ma ogromne znaczenie dla zdrowia i urody. Po pierwsze, jego fundamentalną funkcją jest utrzymywanie protein strukturalnych, czyli kolagenu i elastyny, a więc sprawianie, że skóra jest odpowiednio napięta, sprężysta i elastyczna. Po drugie, HA charakteryzujący się szczególną zdolnością do wiązania cząsteczek wody, odgrywa ważną rolę w nawilżaniu skóry. Jedna cząsteczka tego związku może związać aż 4 tysiące razy więcej wody niż sama waży, co doskonale obrazuje jej silne funkcje hydrofilowe.

 

Kwas hialuronowy – właściwości
Kwas hialuronowy odpowiada za nawilżenie skóry, a nawet jest jedną z jej głównych składowych. Tak naprawdę przestrzenie pozakomórkowe w żywym naskórku obfitują w kwas hialuronowy. Jego obecność jest zatem niezbędna dla podtrzymania nawodnienia skóry i stanu jej tkanek.
Razem z kolagenem uważany jest za źródło młodości skóry. Jako jeden z glikozaminoglikanów, pełni w organizmie funkcje budulcowe, i wypełnia przestrzenie międzykomórkowe. Jest także składnikiem ścian naczyń krwionośnych oraz mazi stawowej. Odpowiada za ochronę przed urazami mechanicznymi oraz pomaga w dystrybucji składników odżywczych do chrząstki. Występuje w ciele szklistym oka, dlatego też bywa dodawany do płynów do soczewek kontaktowych. Podstawową cechą kwasu hialuronowego, występującego w organizmie pod postacią hialuronianu sodu jest higroskopijność, czyli zdolność do bardzo skutecznego wiązania wody.

 

Najprościej mówiąc, kwas hialuronowy jest podobny do gąbki. Dzięki swoim zdolnościom do przechowywania wody (nawet do tysiąckrotności swojej masy) kwas hialuronowy może wchłaniać wilgoć ze skóry właściwej (tkanka, która wraz z naskórkiem tworzy skórę) i chronić ją. W naturalnej postaci kwas hialuronowy w obecności wody ma formę wodnistego żelu. Ogranicza ruch i parowanie wody, tym samym zapewniając lepsze nawilżenie. Jedna cząsteczka tego kwasu może związać ponad 200 cząsteczek wody, co powoduje, że odpowiada on bardzo skutecznie za nawilżenie i jędrność skóry. Z wiekiem oraz pod wpływem czynników oddziałujących na skórę naturalny poziom kwasu hialuronowego w skórze maleje, podobnie jak jego jakość. Efekt? Pojawienie się zmarszczek i ogólna utrata elastyczności skóry. Proces ten przyspiesza po 40. roku życia.

Po 25 roku życia ilość kwasu hialuronowego w skórze właściwej powoli zmniejsza się, a proces ten nasila się okolicach 40 roku życia. Skóra wolniej się regeneruje, ma mniej wyrównany koloryt, staje się sucha, a zmarszczki, początkowo mimiczne utrwalają się i pogłębiają. Wraz ze zmniejszeniem ilości kwasu hialuronowego w skórze staje się ona mniej odporna na czynniki zewnętrzne i bardziej wrażliwa.

Kwas hialuronowy w kosmetologii
Jest podstawowym składnikiem kosmetyków nawilżających, kremów, maseczek, balsamów do ciała, a nawet toników. Kwas hialuronowy w postaci usieciowanej nie rozkłada się szybko w skórze, dlatego stosowany jest w terapii anty-aging do wypełniania zmarszczek i modelowania konturów twarzy. Z uwagi na to, że jest substancją występującą naturalnie w organizmie człowieka jego stosowanie w zabiegach medycyny estetycznej jest stosunkowo bezpieczne, a ryzyko powikłań i reakcji alergicznych bardzo niskie.

SPA dla skóry
Niska masa cząsteczkowa umożliwia mu łatwiejsze wnikanie do wnętrza skóry, nie powodując opuchlizny. W codziennej pielęgnacji twarzy fragmentowany kwas hialuronowy pomaga poprawić elastyczność skóry i ograniczyć zmarszczki. Prawdziwy skarb dla trzydziestolatek, zapobiegający pojawieniu się drobnych zmarszczek – lub pomagający w ich usunięciu, dzięki czemu skóra odzyskuje młody wygląd. Nic dziwnego, że jest to podstawowa cecha z punktu widzenia zwalczania objawów starzenia, teraz obecna również w produktach do pielęgnacji ciała.

Krem z kwasem hialuronowym to niemal obowiązkowe wyposażenie toaletki dbającej o siebie kobiety. Warto wiedzieć, że najskuteczniejsze kremy zawierają dwa rodzaje kwasu hialuronowego-wielkocząsteczkowy, który tworzy na skórze skuteczną barierę zapobiegającą odparowywaniu wody oraz nisko cząsteczkowy, wnikający w naskórek, uszczelniający go i nawilżający. Kosmetyki z kwasem hialuronowym możemy stosować cały rok, ponieważ nie zwiększa on reaktywności skóry na promieniowanie ultrafioletowe. Korzystnie wpływają również na skórę w okresie jesienno-zimowym oraz skórę osób pracujących w klimatyzowanych pomieszczeniach. Laboratoria Vichy przygotowały serię preparatów z kwasem hialuronowym, które długotrwale nawilżają, regenerują i przywracają komfort odwodnionej skórze.