Meszki potrafią skutecznie uprzykrzyć letnie spacery i wakacyjne wypady za miasto. Bardzo agresywne są także w domu, jeśli dostaną się tu przez otwarte okno. Jak się przed nimi bronić?
Meszki to wyjątkowo natrętne stworzenia. W odróżnieniu od komarów, meszki nie są aktywne wieczorem i nocą. Często niestety występują masowo. Mają znakomity wzrok, bez trudu więc odnajdują ofiarę. Wabi je też wydychany dwutlenek węgla.
Meszki małe, ale groźne
Meszki są znacznie mniejsze od komarów – mają 1,5-10 (zwykle 3-6) mm długości, przeważnie są ciemno ubarwione. Mają krępe ciało z garbem, krótkie i szerokie, opalizujące skrzydła daszkowato ułożone w pozycji spoczynkowej, masywne, 11-członowe czułki i krótkie, grube odnóża. Samica składa w czystych, płytkich wodach 200-500 jaj. Wylęgające się po 2-3 tygodniach larwy żyją i przepoczwarczają się w szybko płynących wodach. Przepoczwarczenie następuje po kolejnych 6-8 tygodniach. Dorosłe owady wypływają na powierzchnię w pęcherzyku powietrza i odlatują.
Dorosłe owady lubią tereny wilgotne. Wczesne stadia rozwojowe związane są z wodą bieżącą od małych cieków wodnych po duże rzeki.
Niebezpieczne dla nas są samice – aparat gębowy meszek jest przystosowany do rozcinania skóry i rozrywania tkanki. Z tak powstałej ranki samice wysysają krew. Wyjątkowo agresywne są w zamkniętych pomieszczeniach. Ale możesz się przed nimi bronić, smarując skórę olejkiem waniliowym – meszki nie znoszą jego zapachu.
Jeden owad nie jest w stanie ci zaszkodzić, ale jeśli zostaniesz mocno pokąsana, może być potrzebna fachowa pomoc – raz, że ukłucia meszek są znacznie bardziej bolesne od ukłucia komarów i pozostawiają wyraźny, krwawiący ślad to mogą wystąpić obrzęki i wysoka gorączka. Ślina meszek zawiera bowiem substancje drażniące, które razem z krwią szybko roznoszą się po całym organizmie i mogą być przyczyną poważnych dolegliwości. Jeżeli wokół nakłuć pojawią się odczyny zapalne, nie zlekceważ ich, bo mogą się skończyć zakażeniem.
Do czasu spotkania z lekarzem miejsca po ukąszeniach starannie zdezynfekuj i posmaruj preparatem chłodzącym. Ulgę przyniesie też przyłożenie kostki lodu.
Pokąsanych miejsc nie wolno drapać. W przeciwnym razie powstaną trudno gojące się, a nawet ropiejące ranki. Po wygojeniu mogą pozostać brzydkie, sinoczerwone ślady.
JAK ODSTRASZAĆ TE STWORZENIA ?
Jest wiele domowych i NATURALNYCH sposobów na zapobieganie spotkaniom i odstraszania tych owadów.
Doskonale nadają się do tego zioła. Najskuteczniejsze z nich, odstraszające meszki to:
- lawenda
- bodziszek
- tymianek
- oregano
PRZEPIS: Zaparz dowolną kombinację powyższych ziół w 300 ml gorącej wody, przecedź, wymieszaj z łyżką stołową octu jabłkowego, przelej do butelki z atomizerem. Następnie spryskaj włosy oraz odsłonięte części ciała.
Olejki eteryczne, podobnie jak zioła również działają odstraszająco na meszki, z tą różnicą, że efekt ich zastosowania jest zdecydowanie bardziej trwały. Najlepiej do tego celu nadają się olejki:
- lawendowy
- geraniowy
- tymiankowy
- oregano
- bazyliowy
PRZEPIS: Do 100 ml wody destylowanej (o. 1/3 szklanki) dodaj po 20 kropli dowolnej kombinacji powyższych olejków i jedną łyżeczkę spirytusu. Dokładnie wymieszaj, a następnie przelej do butelki z atomizerem. Rozpylaj na włosy, odkryte części ciała, a także oddkoła siebie, tam gdzie aktualnie jesteś i chcesz trzymać meszki z daleka od siebie : )
UWAGA ! Nie każdy może stosować mieszanki olejków eterycznych, szczególnie osoby ze skłonnościami alergicznymi.
SPRAWDŹ ! Czy nie masz uczulenia z olejki eteryczne. Wymieszaj 10 kropel olejku w 100 ml wody, a następnie delikatnie nanieś za uchem lub na nadgarstki. Sprawdzaj reakcję skóry. Jeśli nic nie zauważysz – zapewne nie masz problemu alergicznego na olejki.
NIGDY ! Nie używaj olejków eterycznych w wersji skoncentrowanej bezpośrednio na skórę.
Ugryzienia meszek – łagodzenie, leczenie
Ugryzienia meszek bardzo łatwo odróżnić od ukąszeń innych owadów. Meszki pozostawiają bowiem widoczny, krwawiący ślad i bolesny obrzęk, który może nam dokuczać nawet kilka dni. Często obserwuje się też reakcje uczuleniowe na ukąszenia meszek, które są poważnym problemem. Sprawdź, co należy aplikować na ślady po ugryzieniach meszek, by uniknąć groźnych stanów zapalnych.
Poniżej kilka takich sposobów:
- soda oczyszczona lub okład z octu
Łyżkę octu wlej do szklanki wody. Możesz także rozpuścić łyżkę sody oczyszczonej w 250 ml zimnej wody. Następnie nasącz jednym z roztworów gazę i przyłóż do zranionej skóry.
- okład z cebuli
Cebula działa przeciwbakteryjnie i dodatkowo oczyszcza skórę z toksyn, dlatego jest idealnym sposobem na ukąszenia meszek. Zamiast plasterka cebuli możesz ją zetrzeć, nałożyć na gazę, zawinąć i przyłożyć na ukąszony fragment skóry.
- wapno
Kup wapno w formie tabletek musujących i rozpuść je w wodzie. Następnie nasącz nim gazę i przyłóż do rany. Wapno zlikwiduje zaczerwienienia i obrzęki.
- olejek lawendowy
Olejek lawendowy ma działanie odkażające. Jednocześnie łagodzi ból i pieczenie.(stosować jedynie po rozcieńczeniu oraz po sprawdzeniu odczynu alergicznego)
- miętowa pasta do zębów
Mięta zawarta w paście do zębów koi ból i zaczerwienienie
- zsiadłe mleko
Zsiadłe mleko likwiduje dyskomfort związany z uciążliwym uczuciem swędzenia
- witamina E w kapsułkach
Witamina E w kapsułkach po rozpuszczeniu i wtarciu w skórę, przyśpieszy gojenie się ran i zapobiegnie powstawaniu blizn.
- okłady z ziół
werbena, tymianek i szałwia to zioła, które wykazują silne właściwości przeciwzapalne i odkażające. Jeśli zmagasz się z trudno gojącymi się ranami, obrzękami lub wysypką skórną, zastosuj okład z tych ziół.
Wystarczy, że suszone zioła zalejesz wrzątkiem. W letnim wywarze zamocz gazę i przyłóż na zmieniono chorobowo skórę.
- plaster z ananasa
Plaster z ananasa skutecznie zlikwiduje obrzęki powstałe w wyniku ugryzienia meszek, przyspiesza gojenie się ran i zminimalizuje widoczność siniaków.