OSTROPEST – roślina o niezwykłych właściwościach

Dodano - niedziela, 24 czerwca, 2018 | Kategoria: Ciekawostki o produktach, Składniki aktywne

Należący do rodziny astrowatych ostropest jest uprawiany w Polsce podobnie jak rzepak czy len ze względu na swoją wysoką oleistość. Nasiona ostropestu zawierają sylimarynę, z której wytwarza się popularne leki na wątrobę oraz mający także szereg innych właściwości zdrowotnych olej z ostropestu.

Ostropest, mylony z ostem, ze względu na igiełki chroniące go przed dziką zwierzyną, nie jest bynajmniej chwastem, a cennym surowcem, którego zalety znane były już w zamierzchłych czasach. Kiedyś wierzono, że plamy widoczne na liściach ostropestu są kroplami mleka z piersi św. Maryi.

Pierwsze zmianami o używaniu i właściwościach tej rośliny pochodzą z pism sporządzonych jeszcze przed naszą erą. Dlatego mówienie, że olej z ostropestu stosowany był od średniowiecza jest sporym uproszczeniem. Prawdą jest jednak, że o jego działaniu łagodzącym bóle wątroby pisano już wtedy.

Oprócz wspomnianej sylimaryny (która jest silnym antyoksydantem), ostropest zawiera wiele innych składników, o których trudno rozpisywać się w tak zwięzłym tekście, są to m.in.: flawonoidy, aminy biogenne, witaminy, sole mineralne, fitosterole i kwas tłuszczowy omega-6.

To jednak te składniki sprawiły, że bogobojni ludzie z taką pokorą traktowali tę roślinę i używali jej w celach leczniczych. Tłoczony na zimno olej z ostropestu wspomaga działanie wątroby, wpływa na wytwarzanie żółci, oddala ryzyko wystąpienia kamieni żółciowych – a to tylko część jego zastosowań.

Olej z ostropestu pomaga hamować krwawienia, dlatego używany jest w leczeniu pękających żylaków (m.in. przy leczeniu hemoroidów), krwawień z nosa, a także jako środek regulujący zbyt obfite krwawienia miesiączkowe.

Znane jest również działanie przeciwzapalne i przeciw cholesterolowe oleju z ostropestu – wykazano, że obniża poziom złego cholesterolu – a co za tym idzie, także ma również działanie przeciwmiażdżycowe. Chwalą go sobie także cukrzycy, gdyż jego stosowanie sprawia, że obniżeniu ulega poziom cukru we krwi.

Paniom olej z ostropestu polecany jest jako naturalny kosmetyk działający odżywczo i regeneracyjnej na skórę, ze szczególnym uwzględnieniem skóry suchej i łatwo pękającej. Używają go także przyszłe mamy, bo jego działanie, pomimo dużej siły leczniczej, jest łagodne i bezpieczne. W domowych apteczkach olej z ostropestu może zastąpić środki stosowane na oparzenia, otarcia i trudno gojące się rany.

Najczęściej mówi się jednak o wpływie oleju z ostropestu na stan naszych umęczonych toksynami wątrób. Przecież nieomal wszyscy Polacy jadają zbyt tłusto, nie stronią od alkoholu, a spora część z nas dodatkowo pali papierosy i zażywa leki, które pomagając na inne schorzenia, bardzo obciążają wątrobę.

By uświadomić, jak dobrze działa ostropest, przypomnijmy, że w Niemczech jego nasiona i otrzymywane z nich produkty wpisano na listę leków.

Działanie detoksykacyjne i regeneracyjne ostropestu jest tak duże, że olej z ostropestu poleca się chorujących na zapalenie wątroby, stosującym silne leki przeciwbólowe, odtruwającym się alkoholikom, a nawet osobom poddawanym chemioterapii.

sprawdź produkty: