GUAWA – dobroczynny owoc

Dodano - piątek, 4 maja, 2018 | Kategoria: Składniki aktywne

Guawa, znana też jako gujawa, gruszla, gwajawa, gojawa oraz psydia, pochodzi z krajów karaibskich oraz Ameryki Środkowej i Południowej.

Występuje w ponad 100 odmianach, których owoce różnią się pod względem wielkości, kształtu (którym mogą przypominać jabłka lub gruszki), koloru skórki i miąższu. W Amerykach najczęściej spotykana jest guawa o pięknym, różowym środku.

W Azji można spróbować wersji białej, nieco mniej słodkiej i odrobinę bardziej soczystej i chrupkiej. Skórka może przybierać barwę zieloną, pomarańczową, czerwoną lub żółtą.

 

 

GUAWA – SKŁAD I DOBROCZYNNE DZIAŁANIE

Spośród zalet guawy warto wymienić, na pierwszym miejscu, zawartość dużej ilości błonnika, wpływającego na poprawną pracę jelit. To smaczna przekąsk

 

a pomiędzy posiłkami, zwłaszcza gdy potrzebujemy przeznaczyć energię na wysiłek fizyczny.

Witamina C znajdująca się w guawie to przeciwutleniacz, dzięki któremu poprawia się odporność organizmu i ułatwia jego zdolność zwalczania wolnych rodników. 100 g guawy dostarcza do organizmu 228 mg witaminy C, co przekracza trzykrotnie dzienną zalecaną dawkę.  Witamin  C wpływa też korzystnie na stan skóry.

 

 

Witamina A oraz flawonoidy (np. beta-karoten) to kolejne składniki miąższu guawy poprawiające urodę, zwłaszcza stan skóry, a jednocześnie działające korzystnie na poprawę wzroku.

Zawartość dużej ilości potasu (więcej niż w bananach) poprawia gospodarkę płynami w organizmie i wspomaga kontrolę pracy serca i ciśnienia krwi. Z kolei znajdujący się w guawie mangan to katalizator dla przeciwutleniaczy, a towarzysząca mu miedź jest niezbędna w produkcji czerwonych krwinek.

Z kolei znajdujące się w guawie witaminy z grupy B poprawiają ogólne funkcjonowanie naszego ciała i zachodzące w nim procesy.

GUAWA – DIETA

Guawa jest owocem dość mocno kalorycznym, a w 100 g miąższu znajduje się ok. 68 kcal, w zależności od stopnia dojrzałości i koloru miąższu, bo jest ich mniej w owocach o jasnych środkach. Indeks glikemiczny guawy jest, niestety, wysoki i wynosi IG=78. Różne źródła podają rozbieżne informacje odnośnie możliwości spożywania tego owocu przez osoby chore na cukrzycę. Wysoki indeks glikemiczny sugeruje, że guawa nie jest wskazana dla diabetyków. Z kolei inny wskaźnik, glycemic load, w przypadku guawy jest niski i na tej podstawie, przez niektórych naukowców, jest ona zaliczana do owoców zalecanych w diecie dla cukrzyków.